"Koncepcja praworządności jest cynicznie wykorzystywana". Bryłka odpowiada europosłowi KO
Anna Bryłka poinformowała w mediach społecznościowych, że otrzymała od Michała Wawrykiewicza z Koalicji Obywatelskiej zaproszenie na debatę o praworządności na Węgrzech. Europoseł Konfederacji wystosowała mocną odpowiedź, w której przypomniała niektóre skandaliczne działania obecnej koalicji rządzącej.
Poniżej publikujemy pełną treść pisma Anny Bryłki:
Szanowny Panie Wawrykiewicz,
To absolutnie niesamowite, że po prawie roku dewastacji porządku konstytucyjnego i prawnego w Polsce oraz wywołania bezprecedensowego chaosu prawnego przez Pana kolegów z Koalicji Obywatelskiej, na czele której stoi Donald Tusk, nadal udaje Pan, że ma prawo pouczać kogokolwiek o praworządności.
Obecny premier Polski, a nie Węgier, otwarcie zadeklarował, że będzie podejmował decyzje niezgodne z prawem, gdy tylko uzna to za stosowne. Teraz stało się jasne, że koncepcja praworządności jest cynicznie wykorzystywana przez Komisję Europejską i sponsorowanych przez UE aktywistów do wpływania na narodowe procesy demokratyczne w celu zainstalowania antykonserwatywnych rządów w państwach członkowskich UE. Pozwolę sobie przypomnieć tylko kilka "osiągnięć" nowego polskiego reżimu "wojowniczej demokracji" wprowadzonego przez Pańskich kolegów:
1. Atak na niezależność sędziów
W projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, mającego na celu zmianę Regulaminu Sądów Powszechnych, datowanym na 14 grudnia 2023 roku (dzień po objęciu władzy przez nowy rząd), znalazła się próba wprowadzenia tzw. testu niezależności, który miałby ocenić bezstronność i niezależność ponad 2500 sędziów mianowanych po zmianie zasad Krajowej Rady Sądownictwa przez poprzedni rząd. Sędziowie mieliby przejść "akty żalu" – złożyć oświadczenie, w którym przyznają, że popełnili błąd, ubiegając się o awans za poprzednich rządów. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar oświadczył, że ci, którzy się przyznają, "powrócą do sądów, w których orzekali wcześniej, i nic więcej im nie grozi". Ci, którzy odmówią, mogą spodziewać się sankcji. Komisja Wenecka wyraziła opinię 14 października 2024 roku, podkreślając, że ocena pracy sędziów musi być indywidualna, a grupowe zwolnienia są niedopuszczalne.
2. Siłowe przejęcie mediów publicznych
Na mocy uchwały Sejmu z 19 grudnia 2023 r. "w sprawie przywrócenia porządku prawnego i bezstronności oraz integralności mediów publicznych i PAP" rozpoczęto nielegalny atak na media publiczne. Tego samego dnia pełniący obowiązki ministra kultury Bartłomiej Sienkiewicz zwolnił zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP, po czym powołał nowe zarządy. 8 kwietnia 2024 r. TVP została formalnie "postawiona w stan likwidacji", mimo że wyrok TK z 18 stycznia 2024 r. uznał to za niezgodne z prawem.
3. Kwestionowanie statusu sędziów powołanych po 2018 r.
20 grudnia 2023 r. Sejm przyjął uchwałę, która uznała uchwały Sejmu z lat 2018-2022 dotyczące wyboru członków KRS za nieważne. Komisja Wenecka podkreśliła, że niemożliwe jest zbiorowe usunięcie sędziów mianowanych po 2018 roku.
4. Unieważnianie Trybunału Konstytucyjnego, w tym adnotacje przy wyrokach
Rząd Tuska podważa status TK, dodając adnotacje w Dzienniku Ustaw, że "TK nie jest sądem ustanowionym zgodnie z prawem" na podstawie wyroków ETPCz. Sejm przyjął również uchwałę podważającą TK.
5. Unieważnienie mandatów posłów Wąsika i Kamińskiego mimo ułaskawienia prezydenckiego
21 grudnia 2023 r. marszałek Szymon Hołownia unieważnił mandaty Wąsika i Kamińskiego, mimo ułaskawienia prezydenta Dudy z 2015 r. Decyzja ta została uznana za niezgodną z prawem przez Sąd Najwyższy.
6. Siłowe przejęcie Prokuratury Krajowej
12 stycznia 2024 r. minister Bodnar unieważnił mianowanie Dariusza Barskiego na Prokuratora Krajowego, mimo że prawo wymaga zgody prezydenta.
7. Naruszenie immunitetu posła Marcin Romanowskiego
15 lipca 2024 r. poseł opozycji Marcin Romanowski został zatrzymany, mimo że miał immunitet jako członek Rady Europy. Immunitet uchylono dopiero w październiku 2024 r.
8. Wydanie rozporządzenia o nauczaniu religii bez zgody kościołów
Minister edukacji Barbara Nowacka 26 lipca 2024 r. wydała rozporządzenie zmieniające zasady nauczania religii, naruszając Konstytucję RP.
9. Nielegalne "wytyczne" w sprawie aborcji
30 sierpnia 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wydała "wytyczne" w sprawie dostępu do aborcji, nakładając kary na szpitale za ich nieprzestrzeganie, mimo braku kompetencji do wydawania takich dokumentów.
10. Więzienie ks. Michała Olszewskiego
Ks. Michał Olszewski, prezes Fundacji Profeto, jest przetrzymywany w areszcie od marca 2024 r. i zgłasza nieludzkie traktowanie.
11. Próba cofnięcia kontrasygnaty przez Tuska
Premier Tusk 9 września ogłosił na X (Twitter), że "cofa" swoją kontrasygnatę, co nie jest możliwe w polskim prawie.
12. Nierespektowanie niektórych wyroków sądowych
Rząd wybiórczo uznaje wyroki TK i SN, ignorując te, które są dla niego niewygodne.